تبلیغات
شیعه ها - اوباما در نامه خود به رئیس‌‌جمهور برزیل و تركیه چه نوشت؟


درباره وبلاگ:


آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها :


پیوندها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:
اوباما در نامه خود به رئیس‌‌جمهور برزیل و تركیه چه نوشت؟

نوشته شده توسط:فاضل صرافپور
شنبه 1 خرداد 1389-03:01 ب.ظ

رئیس جمهور آمریكا پیش از نشست تهران و اجلاس گروه 15 در ماه می به روسای جمهوری برزیل و تركیه موافقت خود را با انتقال سوخت ایران به یك كشور ثالث اعلام و از مواضع قبلی خود عقب نشینی كرده بود.

به گزارش رجانیوز، باراك اوباما در این نامه تأكید كرده است كه با یك كشور ثالث و مشخصاً انتقال سوخت ایران به تركیه در جریان تبادل سوخت موافق است.

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید 

این در حالی است كه پیش از این در جریان مذاكرات وین (اكتبر 2009)‌ نماینده آمریكا در مذاكرات چندین بار خطاب به طرف ایرانی تصریح كرده بود كه آقای اوباما به هیچ وجه با تبادل سوخت در خاك ایران و یا یك كشور ثالث موافق نیست.

بنابراین گزارش ایده اولیه آمریكا كه در نامه‌ای به ایران نیز اعلام شده بود انتقال سوخت از ایران به روسیه به منظور افزایش غنای محموله اورانیوم تا سطح 20درصد و سپس انتقال به فرانسه و تبدیل به میله‌های سوخت بود كه مقامات ایرانی خواستار ارائه تضمین‌های عینی شده بودند.

درعین حال طرف‌های مذاكره كننده با ایران در وین شامل آمریكا، روسیه، فرانسه و آژانس بین المللی اتمی به تضمین‌هایی از مرجع شورای امنیت سازمان ملل و یا شورای حكام آژانس اشاره كرده بودند اما ایران این تضمین‌ها را ناكافی دانسته بود.

افشای قسمتی از نامه‌ی اوباما به روسای جمهور برزیل و تركیه نشان می‌دهد برخلاف اظهار نظر شتاب‌زده برخی افراد در داخل مبنی بر اینكه ایران از موضع قبلی خود عقب نشینی كرده است این دولت آمریكا است كه ایده اولیه خود را پس گرفته و جمهوری اسلامی نیز تضمینهای كافی را در بیانیه تهران پیش بینی كرده‌است.

همچنین بیانیه تهران تا تبدیل شدن به توافقنامه راه طولانی در پیش دارد و اظهارنظرهای دو روز اخیر مقامات آمریكایی و اروپایی و اقدام دولت ایالات متحده درخصوص ارائه پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت نشان می‌دهد بیانیه تهران به هیچ وجه مورد پسند قرار بود و می كوشند روند دیپلماتیك سازنده ای را كه آغاز شده است مختل كنند.


تاریخ آخرین ویرایش:- -